Jaké jsou další varianty řešení odpadů u stavby, kromě klasické obecní kanalizace?
Jímka
je izolovaná nádrž sloužící k uskladnění odpadní vody z domácnosti. Je to bezodtokový druh nádrže, který se musí často vyvážet.
Výhody: nízké pořizovací náklady. Není potřeba připojení ke kanalizaci ani stavební povolení. Jednoduchost zřízení. Nejsou potřeba rozbory odpadních vod.
Nevýhody: vyšší provozní náklady. Musí se hodně často vyvážet a to i několikrát do roka (záleží na objemu a četnosti využívání)! Minimální cena vyvážky 1000,- Kč. Je spíše vhodnější k rekreačním nemovitostem. Nehodí se k nemovitostem na trvalé bydlení.
Septik
je nejčastěji dvou až tříkomorové zařízení, kdy odpadní voda přetéká z komory do komory. Funguje na bázi sedimentace kalu.
Výhody: jednoduchost instalace, nízké provozní náklady oproti jímce (ušetříte za vývoz), bezúdržbové
Nevýhody: cena. Funkčnost závislá podle počtu komor, bakterií v systému a objemu nádrže. Větší rozměry. K umístění septiku je potřeba připojení ke kanalizaci, tím pádem vyžadováno stavební povolení.
ČOV, neboli čistírna odpadních vod
je vícekomorové zařízení sloužící k vyčištění odpadní vody na tzv. šedivou vodu, která se může po přečištění dále využívat v domácnosti.
Výhody: dobrá efektivita čistírny, možnost dalšího využití tzv. šedivé vody např. na zalévání/praní/splachování. Není třeba vývozu (1* ročně stačí odčerpat kal čerpadlem).
Nevýhody: je zapotřebí stavební povolení. Součástí společného řízení je rovněž proces zvaný "EIA", ve kterém se posuzují vlivy na životní prostředí dle zákona. Vyšší pořizovací náklady. Musí být napojena na přívod elektrické energie.
Kořenová čistička
je typ čistírny odpadních vod, který k rozkladu biologických nečistot využívá činnost anaerobních bakterií, žijících na kořenech vodních rostlin. Odpadní voda prochází uměle vytvořeným mokřadem.
Výhody: BIO, zajímavý vzhled
Nevýhody: velká plocha, pracnost, funkčnost se odvíjí podle kvality zpracování a odbornosti zhotovené práce.