Odhlášení daně z nemovitosti
Prodali jste v roce 2022 nemovitost ? Nezapomeňte se nejpozději do 31. ledna odhlásit z daně nemovitostí!
Povinnost odhlásit se z daně zakládá § 13a odst. 9 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí :
"Ztratil-li ten, kdo byl poplatníkem daně z nemovitých věcí postavení poplatníka proto, že se v průběhu zdaňovacího období změnila jeho vlastnická nebo jiná práva ke všem nemovitým věcem v územním obvodu téhož správce daně, které u něho podléhaly dani z nemovitých věcí (např. když všechny nemovité věci prodá, nebo tyto nemovité věci zanikly), je povinen oznámit tuto skutečnost správci daně nejpozději do 31. ledna následujícího zdaňovacího období."
Jak se odhlásit z daně nemovitosti?
Zákon pro odhlášení nestanovuje formu podání ani nebyl vydán zvláštní tiskopis. Uvedenou skutečnost lze sdělit místně příslušnému správci daně neformálním podáním, obvykle dopisem, ze kterého je zřejmé, že daňový subjekt přestal být poplatníkem daně z nemovitých věcí. Nezapomeňte na důkladné upřesnění nemovitosti, aby FÚ věděl, o kterou nemovitost se jedná.
Jaké je řešení, pokud v územním obvodu správce daně vlastníte ještě jinou nemovitost, kterou jste neprodali?
V případě, kdy jste prodali jednu z nemovitostí v územním obvodu správce daně a máte zde ještě další nemovitosti, které podléhají dani z nemovitostí, tak v takovém případě se jedná o změnu okolností rozhodných pro stanovení daně.
Podle § 13a odst. 1 zákona o dani z nemovitých věcí jste povinni podat daňové přiznání, v němž změnu zohledníte, a to ve lhůtě do 31. ledna zdaňovacího období následujícího po roce, v němž jste pozbyli vlastnické právo k nemovité věci.
V takovém případě můžete:
- podat řádné daňové přiznání a ve formuláři uvedete všechny nemovité věci ve svém vlastnictví ke stavu k 1. lednu zdaňovacího období (tj, kalendářní rok), na který je daň stanovována.
- podat jen dílčí daňové přiznání, ve kterém uvedete jen nastalé změny a výpočet celkové daně.